Británie prý kvůli brexitu odkládá prodej podílů v RBS a Lloyds

Britská vláda zrušila plány na letošní prodej podílů v bankovních společnostech Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje blízké ministerstvu financí. Vláda tak podle nich reaguje na výsledek čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, což vyvolalo výkyvy na finančních trzích a nejistotu ohledně dalšího ekonomického vývoje.

Ministerstvo financí plánovalo, že letos přikročí k dalšímu snížení svých podílů v těchto bankách, které získalo v rámci záchrany bankovního sektoru v době světové finanční krize. Prodejem akcií bank chtělo letos získat devět miliard liber (292 miliard Kč). Výkyvy na trhu a ekonomická nejistota po referendu však přiměly vládu tyto plány odložit minimálně na příští rok, uvedly zdroje.

Ministerstvo financí se podle Reuters připravuje na delší období výkyvů na finančních trzích, kvůli kterým bude těžké posoudit, zda by prodej podílů přinesl daňovým poplatníkům patřičný výnos.

Ministerstvo v současnosti vlastní 73 procent akcií RBS a devět procent akcií Lloyds. Cena akcií obou bank na burze zaznamenala v uplynulých dvou obchodních seancích nejprudší pokles od světové finanční krize.

Britské vládě se zatím podařilo získat zpět jen zhruba polovina ze 133 miliard liber, které na záchranu bank vynaložila.

Newsletter