Británii bude možná lépe mimo EU, uvedl exguvernér BoE

Británii bude možná lépe mimo Evropskou unii, řekl bývalý guvernér britské centrální banky Mervyn King. Ekonomika země se v zájmu udržitelnější budoucnosti bude muset tak jako tak přeorientovat z domácí spotřeby na vývoz a propad libry po hlasování Britů o odchodu z EU je k tomu nejlepší příležitostí, řekl King v dnešním vydání listu The Times.

„Britská ekonomika by musela najít novou rovnováhu tak či tak, jak v EU, tak mimo ni. Potřebujeme směnný kurz, který bude mnohem bližší úrovním poloviny roku 2013,“ řekl bývalý guvernér, který je nyní členem Sněmovny lordů s titulem lord King of Lothbury. V čele Bank of England stál v letech 2003-2013.

Libra po červnovém referendu ztratila proti obchodně váženému koši měn devět procent. „Máme nyní lepší pozici pro přeorientování ekonomiky,“ řekl King, a znovu se tak vyslovil proti převažujícímu názoru, podle něhož dopadne britská ekonomika po odchodu z EU špatně.

Výzkum, který před referendem zveřejnila Bank of England spolu s ministerstvem financí a několika univerzitami, ukazoval, že britská produktivita po „brexitu“ dlouhodobě utrpí a země na tom bude v horizontu 15-20 let hůře. King ale takové předpovědi ostře kritizoval.

„Nešťastným aspektem této kampaně byly vládní prognózy možných důsledků brexitu, které byly nevyhnutelně vysoce spekulativní, zejména pokud se týkaly dlouhodobých výhledů,“ řekl. „Jediná čestná odpověď ohledně dlouhodobých důsledků je, že ve skutečnosti nic nevíme,“ dodal bývalý guvernér.

Newsletter