Britská centrální banka zřejmě sníží úrokové sazby

Britská centrální banka dnes pravděpodobně podnikne nová opatření na podporu domácí ekonomiky, aby kompenzovala negativní dopady referenda o odchodu země z Evropské unie. Analytici předpokládají, že Bank of England poprvé od roku 2009 přikročí ke snížení základní úrokové sazby. Podle některých by dokonce mohla obnovit nákupy dluhopisů.

Banka dnes rovněž představí aktualizované prognózy pro hospodářský růst a inflaci. Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v červnu. Ekonomické průzkumy od té doby signalizují výrazné zpomalení hospodářské aktivity. Některé indikátory dokonce naznačují, že britská ekonomika klesá nejprudším tempem od roku 2009.

Podle agentury Reuters je jisté, že banka odhady hospodářského růstu zhorší. Hlavní otázkou tak je, zda předpoví hospodářskou recesi.

Základní úroková sazba v Británii se nyní nachází na rekordním minimu 0,5 procenta. Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekává, že banka dnes sníží základní úrok minimálně o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta. Téměř polovina předpokládá, že banka rovněž obnoví nákupy dluhopisů, které pozastavila koncem roku 2012.

Newsletter