Britská ekonomika ve 4Q zpomalila. I tak ukončila nejlepší rok za 7 let

Britská ekonomika ke konci roku citelněji zpomalila. Ukázal to dnes zveřejněný první odhad růstu HDP ostrovní země ve 4Q. Tempo mezikvartálního růstu se snížilo z 0,7 % na 0,5 %, zatímco analytici dle konsensu Bloomberg očekávali 0,6% růst.

Přestože bylo tempo růstu ve 4Q nejslabší za poslední rok, britská ekonomika dokázala růst osm čtvrtletí v řadě a završila nejlepší rok od 2007 růstem o 2,6 % oproti růstu o 1,7 % v roce předešlém. 

Britové, kteří se za 100 dní chystají k volbám, tak z domácí ekonomiky dnes dostali smíšený vzkaz. Podle hlavního ekonomika ONS (britský statistický úřad) Joea Gricea je ale ještě příliš brzy na to říci, zda bude toto zpomalení pokračovat dál.     

„Dominantní sektor služeb má nadále vzestupný trend, zatímco pokles nastal v odvětvích, jako je stavebnictví, důlní průmysl a dodávky energií, což může být nevyzpytatelné,“ sdělil podle agentury Reuters.     

Britská ekonomika je v současnosti o 3,4 procenta větší, než byl její vrchol před začátkem finanční krize. Napomohl tomu především nárůst počtu obyvatel. Při přepočtu ekonomického výkonu na obyvatele zůstává produkce nadále pod úrovní z doby před krizí, podotkla agentura Reuters.     

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že britská ekonomika v tomto roce stoupne o 2,7 procenta. 

Newsletter