Britská ekonomika zpomalila růst na 0,3 %

Britská ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z tempa 0,6 procenta v posledním loňském kvartále. Zaznamenala tak nejpomalejší růst za více než dva roky. Plyne to z dnešní předběžné zprávy britského statistického úřadu. Čísla jsou špatnou zprávou pro britského premiéra Davida Camerona, který se uchází o znovuzvolení v britských květnových volbách a sází ve své kampani na oživení domácí ekonomiky.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že růst britské ekonomiky zpomalí v období od ledna do března nepatrně na 0,5 procenta. Hrubý domácí produkt se podle dnešních čísel zvýšil nejpomaleji od posledního kvartálu 2012, kdy panovaly obavy, že britské hospodářství má nakročeno ke třetí recesi za poslední čtyři roky.

Zpomalení podle dnešních údajů nastalo v sektoru služeb, který mezičtvrtletně stoupl o 0,5 procenta po růstu o 0,9 procenta v předešlém kvartálu.

Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí byla britská ekonomika větší o 2,4 procenta. Ekonomové však očekávali meziroční tempo růstu o 2,6 procenta.

Předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu se opírají převážně o odhady statistiků a čísla bývají později často zpřesněna, napsala agentura Reuters.

Zpomalení britského hospodářského růstu podle agentury Reuters pravděpodobně využijí opoziční labouristé, kteří tvrdí, že běžná britská domácnost je na tom hůře, než když Cameron v květnu 2010 nastoupil do úřadu. Britské mzdy po velkou část Cameronova pětiletého mandátu nedokázaly držet krok s inflací a labouristé se ve své kampani do značné míry zaměřili právě na to, co nazývají krizí životních nákladů.

Newsletter