Britská policie zadržela pět lidí při protiteroristickém zátahu

Britská policie v noci na dnešek a dnes zadržela pět lidí, které podezřívá z teroristické činnosti. Zatýkání podle agentury AP souvisí s vyšetřováním atentátů ve Francii a v Belgii, bližší podrobnosti známé nejsou. Policie pouze uvedla, že zemi nehrozilo žádné bezprostřední nebezpečí. Nejmenovaní vládní představitelé, na které se odvolává BBC, hovoří o významné policejní operaci.

Zatýkání se odehrálo v anglickém Birminghamu, kde policie v noci na dnešek zadržela čtyři lidi, pátý byl dopaden dnes ráno na londýnském letišti Gatwick. Muž zadržený na letišti do Británie právě přiletěl, odkud cestoval zveřejněno nebylo. Zadržení v Birminghamu jsou tři muži a jedna žena.

Zadržení jsou podle policie podezřelí z přípravy a provádění teroristické činnosti a z podněcování k ní. Součástí policejní operace v Birminghamu byla také řada domovních prohlídek. Policie rovněž uvedla, že zátah byl součástí rozsáhlého vyšetřování a že zatýkání bylo připraveno s přispěním tajných služeb. Britská rozvědka v této věci údajně spolupracovala s francouzskými i belgickými úřady.

Dnešní zatýkání je podle BBC v zemi vůbec první, které přímo souvisí s vyšetřováním teroristických útoků v Belgii a Francii. V Paříži loni v listopadu skupina džihádistů povraždila 130 lidí a další stovky osob zranila. Letos v březnu pak teroristé v belgické metropoli zabili 32 lidí a na 300 dalších zranili.

Newsletter