Britská RBS dál zkoumá uzavření účtů ruské televize RT

Britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland zřejmě ještě definitivně nerozhodla o uzavření účtů ruské státní propagandistické televize Rossija Segodňa (Russia Today, RT) a dál „vyjednává s klientem“. Banka The National Westminster, která je součástí holdingu a účty RT spravuje, dnes oznámila, že situaci zkoumá.

Pondělní zpráva o připravovaném zavření účtů, které banka nijak nezdůvodnila, vyvolala v Rusku velký rozruch a výhrůžné komentáře ruských poslanců na adresu Londýna. Účty podle britské banky mají být uzavřeny v polovině prosince, v půli listopadu mají být zablokovány platební karty.

List The Times dnes přímo napsal, že banka své rozhodnutí uzavřít účty RT pod tlakem Moskvy už zrušila. Rusko prý totiž hrozilo, že recipročně zavře účty rozhlasové stanice BBC v Rusku a podá stížnost k mezinárodním organizacím za porušování svobody slova. Vyústění konfliktu britský list označil za velké vítězství Ruska.

Prohlášení Royal Bank of Scotland ale informaci o odvolání původního kroku banky přímo neobsahuje. „Situaci zkoumáme a jsme v kontaktu s klientem. Bankovní účty zůstávají otevřené a dál fungují. Žádné další komentáře o výsledku dané prověrky banka neposkytne,“ konstatuje se v prohlášení. V pondělí přitom banka oznámila, že rozhodnutí uzavřít účty RT je konečné a nepodléhá diskusi.

Televize Russia Today, označovaná na Západě jako hlásná trouba Kremlu, vznikla v roce 2005 a od prosince téhož roku vysílá z Moskvy po 24 hodin denně v angličtině, španělštině a arabštině. V Británii vysílá z londýnského studia od konce října 2014.

Newsletter