Britská vyšetřovací komise zveřejní zprávu o válce v Iráku

V Británii dnes bude zveřejněna dlouho očekávaná zpráva o účasti Británie ve válce v Iráku, výsledek sedmileté práce vyšetřovací komise vedené Johnem Chilcotem. Dokument obsahující 2,6 milionu slov by měl vnést jasno do toho, jak probíhalo angažmá Británie v kontroverzním konfliktu, v němž padlo 179 jejích vojáků. Osvětlí rovněž okolnosti, které vedly tehdejšího premiéra Tonyho Blaira zapojit se v roce 2003 do invaze po boku Spojených států.

Výbor vyšetřující iráckou válku zahájil svou práci v roce 2009 a poslední veřejné vystoupení před výborem se uskutečnilo v roce 2011. Mezi vyslechnutými svědky byl právě i expremiér Blair. Jeho rozhodnutí zapojit se spolu s USA do války proti režimu Saddáma Husajna, které bylo založené na chybném tvrzení o existenci zbraní hromadného ničení ve skladech iráckého vládce, ještě řadu let po válce rozděluje veřejné mínění. V roce 2010 přispělo rovněž k porážce Labouristické strany v parlamentních volbách.

Chilcotův výbor je už třetím oficiálním vyšetřováním, které se týká irácké války. V roce 2004 jedno šetření zkoumalo zpravodajské informace o iráckých zbraních hromadného ničení. Došlo k závěru, že většina informací byla chybná či nespolehlivá, ale že vláda záměrně veřejnost neklamala.

Newsletter