Britské akcie díky centrální bance vystoupily na roční maximum

Britské akcie dnes pokračují v růstu, který ve čtvrtek zahájila nová stimulační opatření tamní centrální banky. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se tak vyšplhal až na roční maximum. Vzhůru dnes směřují i další západoevropské burzy.

Britská centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta. Oznámila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně nákupu vládních dluhopisů. Banka se tak snaží zmírnit negativní dopady červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro takzvaný brexit, tedy odchod své země z Evropské unie.

Krátce před polednem vykazoval index FTSE 100 nárůst o více než 0,3 procenta na 6761,50 bodu poté, co si ve čtvrtek připsal 1,6 procenta. Před ohlášením opatření centrální banky přitom sestoupil až na třítýdenní minimum 6615,83 bodu.

Za dnešním růstem stojí zejména akcie těžařských a stavebních společností. Dolů však zamířily akcie finančního ústavu Royal Bank of Scotland, který za první pololetí vykázal rozsáhlou ztrátu.

Newsletter