Britské akcie zažily nejprudší týdenní nárůst za čtyři a půl roku

Britské akcie dnes počtvrté za sebou posílily, podpořily je hlavně naděje na další stimulační opatření ze strany tamní centrální banky. Za celý týden zaznamenal hlavní index londýnské burzy FTSE 100 nejprudší nárůst za čtyři a půl roku. V oživení po propadu vyvolaném rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii ale dnes pokračovaly i další západoevropské trhy.

Index FTSE 100 dnes vzrostl o 1,13 procenta a uzavřel na desetiměsíčním maximu 6577,83 bodu. Za celý týden si připsal 7,2 procenta, což představuje nejlepší výkon od konce roku 2011. Západoevropský index FTSEurofirst 300 dnes přidal 0,78 procenta na 1313,45 bodu, za celý týden pak získal zhruba tři procenta.

Index FTSE 100 se po propadu způsobeném výsledkem referenda o takzvaném brexitu velmi rychle zotavil. Za jeho růstem stály zejména podniky s vysokými příjmy v dolarech, například ropné a farmaceutické společnosti. Ty těžily z posílení dolaru k libře. Index už ve středu smazal veškeré ztráty, které mu šok z brexitu způsobil.

Guvernér britské centrální banky Mark Carney ve čtvrtek uvedl, že banka někdy v létě zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu ekonomiky. „Budoucnost indexu FTSE 100 vypadá příznivě, protože je opět na stole možné snižování úrokových sazeb,“ poznamenal analytik Nathan Sage ze společnosti PhillipCapital UK.

Hlavní index německé akciové burzy DAX si dnes připsal 0,99 procento a obchodování uzavřel na hodnotě 9776,12 bodu. Zatím tak smazal asi polovinu ze zhruba desetiprocentního propadu, který utrpěl po referendu v Británii. Hlavní index francouzských akcií CAC 40 dnes přidal 0,86 procenta na 4273,96 bodu, index italských akcií pak zpevnil o 0,61 procenta a skončil na 16.295,78 bodu.

Newsletter