Britské noviny kritizují soud kvůli verdiktu o brexitu

Pobouřeně dnes reagovala většina britských deníků na verdikt londýnského soudu, že o vystoupení země z Evropské unie musí rozhodnout parlament. Šokující zpráva způsobila vlnu rozhořčení na titulních stranách, uvedl server Politico.

Zatímco noviny jako The Times a The Guardian se zaměřily spíše na dopad soudního rozhodnutí na premiérku Theresu Mayovou, bulvární deníky jako Daily Express nebo The Sun apelují na čtenáře titulky jako „Musíme se dostat pryč z EU“. Daily Mail otiskl na první straně fotografie tří soudců, které doprovodil palcovým titulkem „Nepřátelé lidu“.

„Jeden (soudce) založil EVROPSKOU advokátní kancelář, další za radu daňovému poplatníkovi požadoval miliony a třetí je bývalý olympijský šermíř, který se netají homosexualitou,“ napsal tento bulvární list. Způsobil tím i obrovskou negativní odezvu na sociálních médiích, mezi jinými i od britské spisovatelky J.K. Rowlingové, známé zastánkyně práv homosexuálů.

O vystoupení Británie z EU, takzvaném brexitu, rozhodli Britové v referendu 23. června. Po oznámení výsledků odstoupil premiér David Cameron, který se nakonec přimlouval za setrvání v unii. Na jeho místo nastoupila Mayová, která již dříve oznámila, že jednání o odchodu z EU hodlá začít do konce března. Verdikt je ranou těmto plánům, a tak se vláda hodlá odvolat k nejvyššímu soudu. Objevují se též spekulace, zda Mayová nevypíše předčasné volby.

Newsletter