Oproti konsensu trhu horší výsledek amerického HDP za 2Q podpořil výprodejní tlaky na dolaru. Dolarový index klesl pod 92 bodů, proti euru se kurz posunul k 1,1880 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna se obchoduje nad hranicí 25,50 za euro.

Britskou libru srazil bleskový propad, trh se bojí dopadů brexitu

Britská libra v dnešním obchodování v Asii zažila bleskový výprodej – takzvaný flash crash – a na okamžik ztrácela vůči dolaru až šest procent hodnoty. Sestoupila tak na nové minimum za více než 31 let. Později se britská měna zotavila, obchodníci ale upozorňují, že obavy z takzvaného „tvrdého brexitu“ budou na libru vyvíjet značný tlak i nadále.

Krátce po začátku obchodování na asijských trzích libra skokově oslabila až na 1,1491 USD, nové minimum od roku 1985. Vedle spuštění naprogramovaných prodejních příkazů po překročení zadaného limitu přispěla k tak masivnímu propadu i slabá obchodní aktivita.

Později se kurz libry zotavil a kolem 16:00 SELČ ztrácel asi 1,5 procenta na 1,2420 USD. Britská měna oživila mimo jiné díky odpolednímu poklesu dolaru po zprávě o slabším přírůstku pracovních míst v USA. Index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti měn, ztrácel asi 0,2 procenta.

Libra začala citelně oslabovat už na začátku týdne, kdy reagovala na víkendová slova britské premiérky Theresy Mayové naznačující tvrdý přístup k odchodu země z EU. Trh se obává zejména toho, že Británie bude ochotna vzdát se úplného přístupu na jednotný evropský trh, aby získala plnou kontrolu nad imigrací. Libra tento týden míří k nejhlubší týdenní ztrátě od ledna 2009 a v letošním roce ztrácí na dolar téměř 16 procent.

Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,4 procenta na 1,1192 USD. Dolar k japonskému jenu klesl o 0,9 procenta na 102,98 JPY.

Newsletter