Britský akciový index FTSE 100 smazal ztráty způsobené brexitem

Britské akcie dnes podruhé za sebou posílily a jejich hlavní index FTSE 100 uzavřel na nejvyšší úrovni od letošního dubna. Během uplynulých dvou obchodních seancí tak smazal veškeré ztráty, které utrpěl po čtvrtečním referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod Británie z Evropské unie, tedy pro takzvaný brexit.

Index FTSE 100, který zahrnuje stovku předních britských podniků, dnes stoupl o 3,6 procenta na 6360,06 bodu. Minulý čtvrtek, tedy před vyhlášením výsledků referenda, přitom uzavřel na 6338,10 bodu. Index menších britských firem FTSE 250 nicméně od čtvrtka nadále ztrácí zhruba osm procent.

K růstu indexu FTSE 100 přispěly například energetické podniky, jejichž akcie těžily z růstu cen ropy. Pro britské ropné společnosti je navíc příznivý slabší kurz libry, protože ropu prodávají za dolary. Silnější kurz dolaru tak po přepočtu zvyšuje hodnotu jejich příjmů v domácí měně.

Ze silnější americké měny profitují také další velké britské podniky prodávající velkou část svého zboží za dolary, například výrobci léků GlaxoSmithKline a AstraZeneca.

Index britského bankovního sektoru dnes stoupl o 2,5 procenta. Od čtvrtečního referenda však akcie britských bankovních společností stále ztrácejí zhruba 12 procent, napsala agentura Reuters.

Newsletter