Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje k 25,50 za euro.

Britský Marks&Spencer zvýšil zisk, představil plán modernizace

 Britské maloobchodní skupině Marks & Spencer v posledním finančním roce stoupl zisk před zdaněním o 3,5 procenta. Nový generální ředitel společnosti Steve Rowe ale upozornil, že v krátkodobém horizontu se do ziskovosti promítne plán na zlepšení výsledků v divizi oděvů a zboží pro domácnost.

Základní zisk před zdaněním za uplynulý rok do 26. března činil 684 milionů liber (24,3 miliardy Kč). Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Bloomberg odhadli na 674 milionů liber.

„Naše výsledky za uplynulý rok byly smíšené,“ uvedl v prohlášení nový šéf skupiny Rowe. Lepší výsledky se nadále dařilo dosahovat v divizi potravin, naopak prodeji oděvů a zboží pro domácnost se tolik nedařilo.

Rowe, který do čela firmy nastoupil v dubnu, uvedl, že plánuje četné změny především v oděvní sekci. Sníží prý ceny oblečení, omezí množství slevových akcí a zvýší počty zaměstnanců v prodejnách. Zaměří se také na zlepšení kvality oděvů a jeho dostupnosti v obchodech.

„Tyto kroky budou mít společně s náročnými obchodními podmínkami v krátkodobém horizontu nepříznivý vliv na zisky,“ uvedl také Rowe.

Marks & Spencer je na trhu 132 let. Roweův předchůdce ve funkci Marc Bolland utratil miliardy liber za přeměnu obchodů, změnu produktů, logistických služeb a internetových stránek, než firmu letos v dubnu opustil. Akcie společnosti klesly za uplynulý rok o čtvrtinu.

Newsletter