Britský ministr financí čeká po odchodu z EU propad hospodářství

Vystoupení Británie z Evropské unie by poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady. V rozhovoru s televizí ITV to dnes řekl britský ministr financí George Osborne. V Británii dnes po třídenním přerušení pokračuje kampaň před referendem o budoucnosti Británie v EU, příznivci i odpůrci setrvání země v unii ji pozastavili po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové. Referendum se koná 23. června.

„Ústřední odhad je, že náš hrubý domácí produkt (HDP) bude o pět až šest procent nižší. Osobně si myslím, že to může být mnohem horší,“ citovala Osborna agentura Reuters.

Ministr financí v květnu řekl, že po případném odchodu z evropského bloku očekává po dva roky o šest procent nižší výkon ekonomiky oproti tomu, jaký by byl, kdyby Británie odhlasovala setrvání v EU. Prohlásil také, že očekává prudký růst inflace a až o 18 procent snížení cen bytů a domů.

„Lidé už tak jednají. Nekupují domy, nepořizují si auta. Odkládají investice. To vše kvůli referendu. To je příchuť toho, co bude následovat,“ dodal.

Newsletter