Britský ministr Johnson přijede do Prahy jednat o brexitu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson přijede v pátek do Prahy jednat se svým českým kolegou Lubomírem Zaorálkem o důsledcích britského rozhodnutí odejít z Evropské unie. ČTK o tom dnes informovala Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Johnson je prvním představitelem britské vlády, který do Česka přijíždí po červnovém referendu o brexitu.

Johnson se před referendem silně angažoval v kampani za odchod z unie. Po rozhodnutí voličů a ohlášené demisi tehdejšího premiéra Davida Camerona se předpokládalo, že se bude ucházet o nejvyšší úřad ve vládě. Johnson to však odmítl, později přijal místo ministra zahraničí ve vládě premiérky Theresy Mayové.

Británie musí po rozhodnutí voličů oficiálně zahájit proceduru odchodu z EU. Britský ministr pro brexit David Davis v pondělí potvrdil, že kabinet Mayové tak chce učinit v březnu příštího roku, přestože podle rozhodnutí soudu musí ještě výsledek referenda potvrdit parlament. Mezi poslanci přitom převažují odpůrci odchodu z unie.

Jednání mezi Británií a zbytkem EU o uspořádání vztahů po odchodu Londýna by měla trvat dva roky. Česko při nich chce klást důraz na to, aby měli čeští občané i po brexitu na britském trhu práce stejná práva jako Britové. Premiér Bohuslav Sobotka také v minulosti zdůraznil, že v Británii nesmí docházet k útokům na cizince, kterých po rozhodnutí o brexitu přibylo. Jejich terčem byli zejména lidé ze střední a východní Evropy.

Newsletter