Britský zpracovatelský průmysl v závěru roku výrazně rostl

Aktivita britského zpracovatelského průmyslu v prosinci rostla nejrychlejším tempem za dva a půl roku. Slabší libra podpořila příliv zakázek ze zahraničí. Vyplývá to z průzkumu společností Markit a CIPS mezi nákupními manažery. Údaje jsou další známkou toho, že britská ekonomika zakončila loňský rok v dobrém stavu navzdory obavám z negativních hospodářských dopadů plánovaného odchodu země z EU.

Index aktivity zpracovatelského sektoru v prosinci stoupl na 56,1 bodu z listopadových 53,6 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od června 2014. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem indexu na 53,1 bodu. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity v odvětví.

Překvapivě příznivé údaje o vývoji zpracovatelského sektoru pomohly britské libře k výstupu na dvoutýdenní maximum vůči euru. Hlavní index britských akcií FTSE 100 se během dnešního obchodování vyšplhal na nové rekordní maximum.

„Britský zpracovatelský sektor začíná rok 2017 na silných základech,“ uvedl ekonom Rob Dobson ze společnosti Markit. „Pozitivní vliv slabého měnového kurzu na konkurenceschopnost je nepochybně klíčovým motorem nynějšího příznivého vývoje,“ dodal.

Slabost libry nicméně rovněž tlačí vzhůru náklady řady britských podniků. Mnozí analytici očekávají, že tento tlak se letos odrazí v rychlejším růstu spotřebitelských cen. Libra loni vůči dolaru oslabila o více než 16 procent, vedla si tak nejhůře od roku 2008. Za jejím poklesem byla nervozita kolem odchodu Británie z Evropské unie, o kterém britští voliči rozhodli v červnovém referendu.

Newsletter