Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Brno chce získat od minoritních vlastníků zbytek akcií veletrhů

Město Brno chce získat zbytek akcií společnosti Veletrhy Brno, kterou vlastní z 95 procent. Zbylých pět procent v podobě asi 6,3 milionu akcií drží minoritní vlastníci. Těch je zhruba 3800, odpověděl dnes na tiskové konferenci na dotaz ČTK primátor Petr Vokřál (ANO). Podle něj by celková cena akcií neměla přesáhnout 40 milionů korun, u jedné počítá s cenou kolem 6,5 koruny. Město loni koupilo za zhruba 225 milionů 61 procent podílu veletrhů od německé společnosti Messe Düsseldorf. Přidalo je ke svým původním 34 procentům, a stalo se tak většinovým vlastníkem, přičemž nyní se chce stát jediným.

Radní dnes doporučili zastupitelstvu schválit odkup akcií od minoritních akcionářů. „Je to víceméně naše zákonná povinnost díky tomu, jak je legislativa definovaná. My musíme udělat nabídku minoritním akcionářům a realizovat odkup akcií. Předpokládám, že někdy na přelomu roku bude město stoprocentním vlastníkem,“ uvedl Vokřál. Město vlastníky osloví s nabídkou. Pokud nikdo nebude mít problém s cenou, mohlo by se vše dořešit na přelomu letošního a příštího roku.

Podle primátora město převezme stoprocentní kontrolu. „Budeme schopní rozhodovat o těch věcech, které mohou být sporné z hlediska ochrany minoritních akcionářů. Mohou se tím vyřešit například vleklé diskuze o tom, jakým způsobem využívat zbytný majetek areálu veletrhů nebo jakým způsobem otevřít areál pro obyvatele. Toto nebudeme muset řešit,“ dodal Vokřál.

Podle něj je cena 6,5 korun za akcii podstatně vyšší než při odkupu akcií od Messe Düsseldorf, kdy byla cena za jednu akcii necelé tři koruny. „Potvrzuje to, jak dobrou obchodní transakci město provedlo při obchodu s německým partnerem, na druhou stranu budeme nyní bohužel muset zaplatit mnohem více za jednu akcii než německému partnerovi,“ doplnil Vokřál.

Někteří minoritní akcionáři už město dříve vyzvali k odkupu. Brno však čekalo na dokončení převodu většinového podílu od Messe Düsseldorf na Brno, což se stalo v březnu.

Newsletter