Brusel zkoumá, zda vyšetřovat jeden z českých operačních programů

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) v této chvíli oficiálně nevyšetřuje dění okolo českého operačního programu (OP) Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí úřadu Silvana Enculescuová. OLAF podle ní ale zjišťuje, zda existují dostatečné důvody pro to, aby takové vyšetřování zahájil.

Server Neovlivni.cz v úterý uvedl, že OLAF se začal zabývat tím, zda společnost Agrofert ministra financí Andreje Babiše změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací v tomto operačním programu ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku.

Server se odvolává na prosincové písemné odpovědi Evropské komise na otázky europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu. V nich komise uvádí, že oznámení postoupila úřadu OLAF, jak je v takových případech obvyklé.

Mluvčí Enculescuová dnes vysvětlila, že po přijetí podnětu experti úřadu získané informace vyhodnocují s ohledem na dvě základní otázky. Tedy, zda spadají do kompetence OLAF, kterou je ochrana finančních zájmů Evropské unie, a zda existuje dostatečné podezření na zpronevěru, korupci či jinou nelegální aktivitu související s finančními zájmy unie. Ohled může být případně brán také na vyšetřovací priority úřadu.

„K 6. lednu OLAF oficiální vyšetřování nezahájil,“ upozornila mluvčí. Fakt, že úřad vyhodnocuje poskytnuté informace, podle ní neznamená, že dotčené osoby se nějak provinily. „Věc dál nebudeme komentovat,“ dodala.

Podle anonymního oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě prosadit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů, uvedl server Neovlivni.cz.

Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání dotací v OP ve výši 120 miliard korun. Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných 20 procent.

Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes odmítl, že by Cingr při snaze o úpravu podmínek čerpání evropských peněz prosazoval úzké zájmy Agrofertu.

„Pokud EU chce skutečně podporovat dosažení deklarovaných strategií a reálně naplňovat cíle průmyslové politiky, je potřeba se o navýšení hranice 20 procent alokace v rámci OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost věcně bavit,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Podpora velkých podniků podle něj pomůže i malým a středním firmám, které jsou na velké společnosti napojeny.

Newsletter