Bruselské letiště nemělo krizový plán pro případ teroru

Bruselské letiště, které se 22. března stalo terčem sebevražedných atentátů, nemělo krizový plán pro případ teroristického útoku. Uvedla to dnes vyšetřovací komise belgického parlamentu ve zprávě, kterou dnes zveřejnila belgická média. Dokument zvlášť kritizuje komunikaci mezi záchranářskými složkami v prvních hodinách po útoku, která byla velmi špatná.

Mobilní síť byla hned přetížena a lékaři, hasiči a další záchranáři mezi sebou mohli komunikovat jen díky improvizacím, například využitím aplikace WhatsApp. „Dne 22. března jsme byli svědky naprostého selhání komunikace,“ tvrdí autoři dosud důvěrné zprávy, jejíž předběžnou verzi získala veřejnoprávní stanice RTBF.

Zatímco u sítě metra, kde v březnu džihádisté také zabíjeli, existovaly plány pro případ teroristického útoku, tak u letiště byl krizový plán vypracován k řešení především katastrof jako zřícení letounu. Případnému teroristickému útoku se nevěnuje ani plán, ani žádné bezpečnostní cvičení personálu letiště, upozorňuje komise. Vyzývá úřady, aby tuto situaci rychle napravily.

„Ukázalo se také, že v době atentátu byl na letišti jen jeden pes vycvičený k hledání náloží,“ uvedli autoři zprávy, jejíž konečná verze má být oficiálně zveřejněna do 21. července. Připomněli, že v letištní hale byla umístěna třetí bomba, která jen náhodou nevybuchla.

Útoky, ke kterým se přihlásila radikální organizace Islámský stát, si kromě tří sebevrahů z řad muslimských radikálů vyžádaly celkem 32 mrtvých. Dva džihádisté udeřili na letišti, jeden v metru.

Newsletter