Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Bubble tea měly složení v pořádku, potvrdila analýza SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni reagovala na nález 3,5 tuny želé kuliček pro přípravu nápoje, takzvaného Bubble tea, který obsahoval zakázanou látku konjak označovanou také E425. Zkontrolovala výrobce a prodejce tohoto nápoje. U jednoho z největších, firmy BubbleStar, který nabízí čaje značky Bubbleology, nenašla v pěti vzorcích nic závadného. U všech však potvrdila přítomnost umělých barviv, řekl dnes ČTK mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

SZPI analyzovala ve čtyřech případech nápoj i želé kuličky, v jednom případě pouze želé kuličky. „I když byla ve všech vzorcích umělá barviva, ani v jednom případě nepřekročila povolený limit,“ uvedl Kopřiva.

Bubble tea je v Česku stále poměrně novinkou. Nápoj vznikl na Tchaj-wanu a říká se mu také perlivý či bublinkový čaj. Vyrábí se smícháním mléka s čajem, ovocným sirupem a cukrem. Čaj se podává studený. Oblíbený je právě ten, do něhož se přidávají želé kuličky s různou příchutí.

Právě složení kuliček loni spustilo kauzu, která se ze sociálních sítí a internetu dostala i do médií. Firma totiž při sebepropagaci tvrdila, že nepoužívá žádná umělá sladidla ani barviva. Internetová televize Stream.cz nechala želé kuličky odborně analyzovat. Zjištěním bylo, že obsahují umělá sladidla i barviva. Reportér se navíc v pořadu snažil dokázat, že spotřebitelé se jen obtížně dostanou ke složení nápoje.

Výrobce BubbleStar loni uvedl, že ještě na podzim nahradí umělé látky přírodními. Nyní v tiskové zprávě napsal, že se tak stane během letošního roku. „Nyní stále ještě některé ingredience azobarviva obsahují,“ uvedl manažer firmy pro Česko Jaroslav Švadlenka.

Newsletter