Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice

Bulharský úřad pro hospodářskou soutěž obvinil jeden z distribučních podniků české společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantní pozice na trhu dodávek elektrické energie. Distribuční podnik ČEZ prý konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad podle agentury Reuters. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová serveru Roklen24 v reakci sdělila, že distribuční společnost ČEZ v Bulharsku postupovala zcela dle platné legislativy. Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor.

„V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení. ČEZ v žádném případě nepoškodil, ani nijak neomezil zájmy investora ve smyslu zákona o ochraně hospodářské soutěže,“ dodala mluvčí.

ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostal od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,236 milionu leva (17,5 milionu Kč) rovněž za zneužití dominantní pozice. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení na trhu pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Podle úřadu distributoři stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

ČEZ v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur. Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

Newsletter