Bulharsko obvinilo Energo-Pro ze zneužívání dominantní pozice

Bulharská Komise pro ochranu hospodářské soutěže dnes obvinila distributora elektrické energie vlastněného českou společností Energo-Pro ze zneužívání dominantní pozice na trhu. Informovala o tom agentura Reuters. Už v pondělí tento úřad ze zneužívání dominantního postavení na trhu obvinil jeden z bulharských distribučních podniků společnosti ČEZ.

Komise obvinila Energo-Pro kvůli tomu, že firma odmítá podepsat dlouhodobou smlouvu na nákupy energie z obnovitelných zdrojů za cenu stanovenou regulačním energetickým úřadem. Jednání Energo-Pro je podle komise v rozporu se zájmy spotřebitelů. Firma má na odpověď 30 dní.

Komise v pondělí obvinila distribuční podnik ČEZ, že jednal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl souhlasit s připojením jedné místní firmy k síti. ČEZ obvinění Sofie popřela. Firma podle mluvčí společnosti postupovala v tomto případě podle platné právní úpravy.

ČEZ a Energo-Pro mají problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala společnost ČEZ od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou ČEZ, Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

Newsletter