Bulharsko zabavilo bitcoiny. Splatily by čtvrtinu národního dluhu

Při tajném zásahu na ilegální síť zabavilo Bulharsko takové množství bitcoinů, které by pokrylo čtvrtinu jeho národního dluhu.

Podle serveru ZeroHedge dostihla Bulharská agentura proti trestné činnosti spolu s Centrem jihovýchodní Evropy pro vymáhání práva (SELC) 23 bulharských pachatelů a zkonfiskovala celkem 213 519 bitcoinů.

Skupina pachatelů se nabourala do počítačů bulharských celnic, což jim umožnilo import zboží, aniž by museli zaplatit celní poplatky. S pomocí pár zkorumpovaných úředníků nainstalovala skupina virus do celních počítačů, aby si k nim umožnila vzdálený přístup.

SELC uvedlo, že se skupina skládala z pěti bulharských úředníků, zatímco ostatní měli pouto na bývalé státy Jugoslávie. 

 „Organizovaná kriminální skupina se skládá z bulharských občanů, kteří byli napojení na bývalé státy Jugoslávie, a to na Makedonii, Řecko, Rumunsko a Srbsko,“ uvedlo SELC.

Nejzajímavější částí tohoto příběhu je ta ohromná hodnota bitcoinů a to, jak bulharská vláda plánuje s touto částkou naložit. SELC potvrdilo, že v době zabavení bitcoin peněženek měl bitcoin hodnotu 2 354 dolarů. Dnes je to okolo 18 800 dolarů.

„V bitcoinových peněženkách hlavních podezřelých bylo celkem 213 519 bitcoinů. Pachatelé si volí způsob investovat či ukládat peníze pomocí bitcoinu, protože je obtížné ho vystopovat a sledovat.“

Podle uveřejněných informací je bulharský národní dluh 16 miliard dolarů. Pokud se vláda rozhodne nově nabytý bitcoinový majetek použít, může svůj dluh při ceně bitcoinu cca 18 800 USD  snížit o čtvrtinu.

Newsletter