Bulharský premiér před pražským summitem volal Merkelové

Bulharský premiér Bojko Borisov dnes telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Informoval ji o postojích, které hodlá prezentovat na mimořádném summitu visegrádské skupiny o uprchlické krizi, jenž se bude v pondělí konat v Praze. Požádal rovněž o pomoc kvůli komplikované situaci na bulharsko-řecké hranici, kde Bulharsku vznikají ekonomické ztráty v důsledku protestů řeckých zemědělců. Uvedla to podle místní agentury Focus bulharská vláda.

Borisov v rozhovoru s Merkelovou vyzval ke společnému evropskému řešení přílivu uprchlíků a zdůraznil, že Evropská unie by měla postupovat jako jeden celek. Na pražské schůzce budou státníci jednat o posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Časopis Der Spiegel ve svém aktuálním vydání napsal, že se země V4 se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro migranty staví proti Merkelové.

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu prohlásil, že Německo si už kvůli summitu V4 stěžovalo u slovenského ministerstva zahraničí. Na českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu se Německo kvůli summitu V4 obrátilo prostřednictvím svého velvyslance, který se zajímal o cíle a obsah jednání. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek však nevnímá dotazy Německa na pondělní jednání V4 o běžencích jako stížnosti, ale jako vysvětlování nejasností a hledání společného přístupu.

Newsletter