Bulharským prezidentem bude podle odhadů Radev

Prezidentské volby v Bulharsku nejspíše vyhrál proruský kandidát Rumen Radev, který podle tří povolebních odhadů získal v dnešním druhém kole od 58,1 po 58,5 procenta hlasů. Vítězství opozičního kandidáta podle vyjádření premiéra Bojka Borisova povede k demisi vlády, a tím i nejspíše k předčasným parlamentním volbám.

Voliči měli na výběr mezi někdejším velitelem bulharského letectva Radevem (53), který kandidoval jako nezávislý s podporou opozičních socialistů, a předsedkyní parlamentu, vládní kandidátkou Ceckou Cačevovou. Oba uchazeči postoupili z prvého kola, které se konalo před týdnem.

Konzervativní premiér Bojko Borisov, který je u moci od října 2014, dnes potvrdil záměr, že v případě prohry původně favorizované Cačevové odstoupí, což by mohlo vést k předčasným parlamentním volbám.

„Je na lidech, aby rozhodli. Pokud si přejí politickou krizi, budou ji mít,“ prohlásil během hlasování v hlavním městě. Dříve vybízel voliče, aby se zmobilizovali proti „rudému generálovi“. Po jeho vítězství premiér novinářům řekl, že podá demisi „v první pracovní den parlamentu“, tedy v pondělí, anebo v úterý.

„Hlavní závěr zní, že naděje a touha po změně vyhrály nad strachem, který se Borisov snažil vyvolat,“ prohlásil předák socialistů Željo Bojčev. „Demokracie dnes porazila apatii a strach,“ řekl v televizi třiapadesátiletý Radev.

Pravomoci prezidenta, voleného na pět let, jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

Newsletter