Bundesbank snížila výhled HDP Německa na 2016 a 2017

Německá centrální banka Bundesbank snížila výhled ekonomického růstu Německa na letošní a příští rok. Své rozhodnutí zdůvodnila slabším vývozem. Poptávka spotřebitelů a napjatý trh práce však mají i nadále udržet vzestupný trend domácí ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Podle nejnovějšího odhadu má hrubý domácí produkt země stoupnout v letošním roce o 1,7 procenta, doposud Bundesbanka čekala zvýšení o 1,8 procenta. Výhled růstu na příští rok pak banka snížila o 0,3 procentního bodu na 1,4 procenta. V roce 2018 má tempo růstu oživit na 1,6 procenta.

Největší evropská ekonomika v posledních letech podávala lepší výkon než její partneři v eurozóně. Nicméně vývozci byli v poslední době nuceni vzdát se části svého podílu na trhu získaného v uplynulých letech. Tento trend zřejmě bude pokračovat i v letošním roce, a bude tak kompenzovat příznivý vliv silné domácí poptávky, uvedla Bundesbanka ve svém půlročním ekonomickém výhledu.

Současné snížení podílu vývozců na trhu banka považuje spíše za korekci předchozího růstu. Nicméně upozorňuje, že průzkumy institutu Ifo a průmyslové a obchodní komory DIHK ukazují, že firmy letos čekají pouze mírný růst vývozu.

V přepočtu na počet pracovních dní však má být růst stabilní. To naznačuje, že základní trend je silný díky růstu příjmů a zaměstnanosti. Nižší ceny ropy a vyšší rozpočtové výdaje na pokrytí nákladů na přijímání uprchlíků rovněž podle Bundesbanky podporují růst.

V loňském roce ekonomika Německa stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Německá vláda v dubnu potvrdila, že v letošním roce by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni. Odhad růstu pro příští rok nicméně snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

Newsletter