Bývalý šéf banky Barclays koupí makléřskou společnost Panmure

Bývalý šéf britské banky Barclays Bob Diamond se spojí s katarskou královskou rodinou, aby společně koupili makléřskou společnost a investiční banku Panmure Gordon. Za jednu z nejstarších firem v londýnské City nabídla Diamondova investiční společnost Atlas Merchant Capital spolu s katarskou QInvest 15,5 milionu liber (483 milionů Kč), sdělily dnes firmy.

QInvest již v Panmure Gordon vlastní 43 procent. Převzetí už schválila správní rada Panmure Gordon a na zprávu příznivě zareagovaly i její akcie, které si dnes připsaly 76 procent.

Panmure Gordon vznikla před 141 lety, v minulosti vynikla financováním projektů řady zahraničních vlád a nyní se specializuje na malé a střední britské podniky. Dlouhé roky v ní pracoval otec bývalého britského premiéra Davida Camerona Ian. V roce 2015 vykázala společnost ztrátu 4,1 milionu liber, za rok 2016 ale očekává zisk.

Diamond odešel z banky Barclays v roce 2012 v době, kdy banka zažívala skandál spojený s manipulací mezibankovní sazby LIBOR. Po roce spoluzaložil investiční společnost Atlas Merchant Capital se sídlem v New Yorku. Jeho dlouholeté zkušenosti a kontakty by mohly Panmure Gordon pomoci, přestože se pětašedesátiletý bankéř nehodlá v denním chodu firmy angažovat, uvedla agentura Reuters.

Newsletter