Bývalý starosta New Yorku Bloomberg podpoří na sjezdu Clintonovou

Bývalý starosta New Yorku, miliardář Michael Bloomberg podpoří na sjezdu demokratů prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Napsal to dnes list The New York Times s odvoláním na Bloombergova poradce Howard Wolfsona. Ten listu řekl, že bývalý republikán Bloomberg se chce postavit za Clintonovou z pozice „významného podnikatele a nezávislé“ osobnosti.

Bloomberg, který byl starostou New Yorku třikrát za sebou, několikrát změnil svou politickou příslušnost. Do roku 2001 byl demokratem, zatímco v období 2001 až 2007 se hlásil k republikánům. Od té doby vystupuje jako nezávislý, názorově blíž má ale k demokratům. Ostře také kritizuje nyní už oficiálního republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa.

Ještě v únoru Bloomberg nevyloučil, že bude kandidovat v listopadových prezidentských volbách. Počátkem března ale oznámil, že kandidovat na amerického prezidenta nebude. Uvedl, že je zřejmé, že by nemohl vyhrát, a že by nechtěl svou kandidaturou riskovat, že tak usnadní výhru republikánům Donaldu Trumpovi či Tedu Cruzovi.

V pondělí se ve Filadelfii sejde ke čtyřdennímu konventu Demokratická strana, aby nominovala někdejší první dámu a bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou svou oficiální kandidátkou na prezidentku Spojených států. 

Newsletter