Cameron chce zůstat i v případě brexitu, ale bude to mít těžké

Zabránit tomu, aby uvnitř konzervativců vypukla po vyhlášení výsledků referenda o unii „občanská válka“, bude podle analytiků jedním z nejtěžších úkolů politické kariéry britského premiéra Davida Camerona. Sám Cameron dal sice najevo, že ve funkci zůstane i v případě, že se Britové vysloví pro takzvaný brexit, ale podle některých hlasů z jeho strany by jeho pozice byla neudržitelná. Jiní zase tvrdí, že brexit by Cameronovu pozici naopak posílil, neboť se očekává pád libry a nikdo si nebude přát další nestabilitu způsobenou odstoupením předsedy vlády.

Ať už referendum, které se uskuteční 23. června, dopadne jakkoli, Konzervativní strana nejspíš zůstane po Cameronově energické kampani ve prospěch v EU rozdělená. Kritici mezi toryi premiérovi vyčítají, že přesvědčuje Brity za pomoci zavádějících, ba dokonce lživých argumentů.

Camerona za jeho kampaň kritizovali například bývalý starosta Londýna Boris Johnson nebo renomovaný euroskeptický konzervativní poslanec Andrew Bridgen. Premiér „vrátil úder“ minulý týden, když řekl, že argumenty jsou opačného tábora jsou nepravdivé.

Bridgen tvrdil v britském tisku, že ví o nejméně 50 konzervativních zákonodárcích, kteří jsou v případě vítězství brexitu připraveni vyjádřit Cameronovi jako předsedovi konzervativců nedůvěru. Pro vyvolání hlasování o nedůvěře je podle pravidel strany potřeba 50 poslanců, kteří se v dopise obrátí na předsedu jednoho z výborů strany. Podle některých komentátorů se však možná budou ozývat hlasy volající po novém vedení i tehdy, vysloví-li se Britové pro pokračující členství v EU.

Podle agentury Bloomberg panuje u toryů názor, že rozhodne-li se pro další členství v EU více než 55 procent voličů, Cameron zůstane. Když ale bude výsledek těsný, bude to mít nahnuté. Premiér totiž referendum vyvolal především pro to, aby dokázal, že veřejnost si brexit nepřeje. Bude-li ale pro odchod například 49 procent voličů, bude za tím patrně Cameronova vyhrocená kampaň. V případě tohoto scénáře se dá očekávat, že mnoho konzervativních poslanců bude naštvaných. Paradoxně je možné, že Cameron bude více v bezpečí, když vyhraje brexit. Očekává se pád libry až o 12 procent a i zastánci brexitu si nebudou přát další nestabilitu vyplývající z odchodu premiéra, soudí agentura.

Průzkum veřejného mínění z konce května ukázal, že Cameronovu demisi si přeje v případě brexitu 58 procent Britů. Podle britských médií má tak Boris Johnson dobře našlápnuto k tomu, aby se stal novým vůdcem toryů a premiérem. Johnsona by po možném Cameronově odchodu v těchto funkcích nejraději vidělo 35 procent oslovených.

Naproti tomu opoziční Labouristická strana není v otázce referenda tak polarizovaná, většina jejích členů pokračující členství podporuje. To platí i pro vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, o jehož názoru se až do jara jen spekulovalo, neboť Corbyn je dlouholetým kritikem EU a ví se, že v roce 1975 hlasoval v referendu pro vystoupení země z Evropského hospodářského prostoru. Corbyn ale v dubnu řekl, že si je vědom nedostatků unie a že je „zcela jistě možné být kritický a přitom být přesvědčený, že (Británie) má zůstat členem“. Tisk nicméně spekuluje o tom, zda si to myslí opravdu. Podle některých komentářů se labouristé také snaží využít sporů u konzervativců kolem EU ve svůj prospěch.

Newsletter