Čaniga z Likérky Drak po roce přiznal nelegální obchody s lihem

Někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga dnes před olomouckým krajským soudem přiznal, že obchodoval s nelegálním lihem pocházejícím od šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Popřel tak svou výpověď z května loňského roku, kdy před soudem tvrdil, že s tím nemá nic společného. Při své výpovědi se navíc dostal do střetu s mladším Březinovým bratrem Tomášem, kterého označil jako jednu z hlavních postav, jež obchody bratra řídil a vyplácel mu i odměny. Kauzu takzvané lihové mafie má soud nařízenu do pátku, po výpovědi posledních čtyř svědků se již očekávají závěrečné řeči.

Čanigu společně s jednatelem Verdany Robertem Sedlaříkem a dalšími dvěma muži soud předvolal jako poslední čtyři svědky na žádost žalobce. Podle něj by mohli upřesnit celkový objem lihu vyráběný v Březinově společnosti Morávia-Chem. Všichni muži jsou v jiné větvi případu stíháni právě v souvislosti s obchodováním s lihem pocházejícím od Radka Březiny.

Čaniga se k množství nelegálního lihu nevyjádřil. Uvedl, že do likérky se líh dovážel z Morávia-Chem a poté se ukryl ve třech nádržích umístěných ve sklepě likérky o objemu 15.000 až 20.000 litrů, které vznikly zhruba v roce 2005. Neoficiální výrobu lihu prý Čaniga řešil s Tomášem Březinou. Čaniga zároveň před soudem přiznal, že jeho výpověď z loňského května byla nepravdivá, nechtěl si prý tehdy ublížit.

Před soudem se zodpovídá v kauze lihové mafie osm obžalovaných. Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm z nich. S nelegálním lihem prý skupina obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Stát na daních okradli o 6,7 miliardy korun.

Newsletter