Carter: USA se již připravují na dobytí bašty IS – Rakky

Koalice vedená Spojenými státy se už intenzivně připravuje na zahájení operace zaměřené na dobytí samotné bašty Islámského státu – syrské Rakky. Oznámil to dnes v Paříži na zasedání ministrů obrany hlavních zemí bojujících proti IS americký ministr obrany Ashton Carter.

Zároveň prohlásil, že přípravy se nijak neopozdily. Reagoval tak na projevy znepokojení svých kolegů v čele s francouzským ministrem obrany Jeanem-Yvesem Le Drianem, kteří kritizovali fakt, že se o město ještě nebojuje.

Podle agentury AP se zejména Francouzi obávají, že dokud nebude IS vojensky zlomen, hrozí v jejich zemi teroristické útoky podobného rozsahu jako loni v listopadu, kdy v Paříži přišlo o život 130 lidí. Jiné zdroje k tomu neoficiálně dodávají, že si přejí dosáhnout přesvědčivých výsledků na blízkovýchodním bojišti před prezidentskými a parlamentními volbami na konci jara příštího roku.

Rakka je jednou ze dvou hlavních bašt IS. Tou druhou je severoirácký Mosul, proti kterému vedou už přes týden pozemní ofenzivu irácké a kurdské síly.

Newsletter