Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Část delegátů opustila sněm Bloku proti islámu a kritizuje vedení

Skupina delegátů z několika krajů dnes opustila sněm Bloku proti islámu (BPI). Stěžuje si na „bolševické praktiky“, manipulace vedení při vstupu na jednání či svévolné změny delegátů. BPI má dnes hlasovat o pokračování Martina Konvičky v pozici předsedy a probrat i nedávné vypovězení smlouvy o spolupráci se sněmovní opoziční stranou Úsvit – Národní koalice. Skupina, která jednání opustila, chce ale pokračovat ve spolupráci s Úsvitem v rámci uskupení Blok proti islamizaci. Konvičkovo vyjádření ČTK zjišťuje.

„Už u prezence nevpustili některé delegáty, svévolně vyměnili delegáty za náhradníky. Včera v 18 hodin nepřipustili na sněm delegáty z Libereckého kraje, potkával jsem lidi, které jsem neviděl už léta,“ řekl ČTK k rozhodnutí skupiny místopředseda pražské divize BPI Radek Nováček. Sjezd podle něj připomínal „bolševické schůze ze začátku 70. let“.

Konvička má na dnešním sněmu v Praze obhajovat svůj post poté, co koncem dubna vypověděl smlouvu se stranou Úsvit – Národní koalice (ÚNK). Krok sice začátkem května potvrdila akční rada, ale BPI se kvůli tomu rozštěpil. „Nebylo žádné tajemství, že v Bloku jsou dva různé názorové proudy,“ uvedl Nováček. Podle prohlášení odcházejících delegátů BPI zničili podvodníci a lobbisté. „Je po bloku,“ řekla ČTK předsedkyně pražské divize BPI Jana Borkovcová.

Výběr delegátů dnes směřoval k tomu, aby Konvička a místopředseda Petr Hampl obhájili svoje rozhodnutí a nechali schválit nové stanovy, míní Nováček. Ty jsou však podle něj v rozporu s občanským zákoníkem i ústavou. Odešlo podle něj tolik delegátů, že sněm už není schopný se usnášet. „Předpokládáme, že vymyslí nějaké náhradníky, kteří budou na jejich straně,“ dodal Nováček.4tk

Newsletter