Castro: Krize ve Venezuele dopadá na ekonomiku Kuby

Kubánský prezident Raúl Castro v pátek připustil, že ekonomická krize ve Venezuele má nepříznivé dopady na kubánskou ekonomiku. Komunistickou stranou řízený ostrovní stát musí snížit výdaje a dodávky energií, prohlásil také prezident, podle kterého se Kubánci mají připravit na těžké časy.

Růst kubánské ekonomiky zpomalil v letošním prvním pololetí na jedno procento ze 4,7 procenta ve stejném období loni, řekl Castro na zasedání Národního shromáždění. Ekonomika tak rostla polovičním tempem, než jaké předpokládala vláda.

Ekonomické vyhlídky se kvůli nižším cenám komodit zhoršily napříč Latinskou Amerikou. Castrovo varování přišlo v době, kdy jsou očekávání Kubánců vzhledem k ekonomickým reformám v zemi a oteplení ve vztazích se Spojenými státy vysoká.

Výkon ekonomiky byl podmíněn „zintenzivněním vnějších finančních omezení způsobených neschopností plnit cíle pro zisky z vývozu společně s omezeními, kterým čelí někteří naší hlavní obchodní partneři kvůli poklesu cen ropy“, uvedl podle agentury AP Castro.

Venezuela je klíčovým spojencem a hlavním obchodním partnerem Kuby. Země, která závisí na příjmech z ropy, se ale potácí v hluboké politické a ekonomické krizi, provázené nedostatkem základního zboží a vysokou inflací.

Přestože kubánský prezident Castro se o této krizi obecně zmínil již v prosinci, nyní je to podle agentury AP poprvé, kdy o ní mluvil konkrétně a kdy prohlásil, že Kuba dostává od Venezuely méně pohonných hmot podle preferenčních podmínek uzavřených před více než deseti lety tehdejšími prezidenty Fidelem Castrem a Hugem Chávezem.

Venezuela posílala Kubě zhruba 100.000 barelů ropy denně, což odpovídalo asi polovině kubánské spotřeby. Castro neřekl, jaké množství Kuby dostává nyní. Agentura Reuters v pátek napsala, že dodávky ropy od venezuelské státní ropné společnosti PDVSA na Kubu klesly v letošním prvním pololetí meziročně o 40 procent.

Kuba v důsledku toho musí omezit veškeré nadbytečné výdaje, nahradit zboží z dovozu produkty domácí výroby, snažit se o hospodárnější využití energií a investovat do odvětví, ze kterých plyne finanční hotovost, uvedl Castro.

Newsletter