Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Cavalli v rámci reorganizace zruší 200 míst a zavře obchody

Italský módní dům Roberto Cavalli zruší 200 pracovních míst, přesune své kanceláře z Milána do města blízko Florencie a uzavře některé obchody. Všechny tyto kroky jsou součástí plánu reorganizace, který zavedl nový generální ředitel Gian Giacomo Ferraris.

Ferraris byl jmenován do funkce před necelými třemi měsíci. Jeho cílem je snížit náklady o 30 milionů eur (810,7 milionu Kč) a vrátit firmu k zisku do roku 2018. Podle Ferrarise je reorganizační plán pro společnost nutný, protože její příjmy již několik let stagnují a náklady z různých důvodů vzrostly.

Podobně jako další výrobci luxusního zboží se také firma Cavalli potýká se snížením výdajů spotřebitelů, zvláště v Číně a mezi turisty. Kupní sílu předních zákazníků luxusních firem také negativně ovlivnil propad cen ropy. Loni příjmy Cavalli činily 180 milionů eur a letos se očekává, že klesnou na 155 milionů eur.

Cavalli má v současnosti 672 zaměstnanců, převážně v Itálii. Firemní a designérské kanceláře firmy mají být přesunuté z Milána do toskánského města Osmannoro blízko Florencie. Společnost také uzavře nebo přestěhuje několik obchodů, které mají horší výkon nebo se nacházejí v méně příhodných oblastech. Do poloviny příštího roku se Cavalli chystá začít otevírat nové butiky a zaměří se převážně na oblečení pro muže a doplňky. Doplňky se na celkových příjmech firmy podílejí 15 procenty.

Firma dnes také oznámila, že její kreativní ředitel Peter Dundas odchází. Pro firmu Dundas vytvořil kolekce pouze pro tři sezony a kolekce pro jaro a léto 2017 představená v Miláně před dvěma týdny byla jeho poslední. Informovaný zdroj řekl agentuře Reuters, že odchod Dundase je součástí širší změny strategie.

Většinovým majitelem firmy, která je proslulá hlavně zvířecími potisky a hedvábnými šaty s květinovými vzory, je s 90procentním podílem investiční fond Clessidra. Zbývajících deset procent vlastní zakladatel společnosti Roberto Cavalli.

Newsletter