Çavuşoglu: Rusko a Turecko společně hledají řešení krize v Sýrii

Ruské embargo na dovoz tureckého zboží připravilo Ankaru v prvních sedmi měsících letošního roku o miliardu dolarů. Uvedl to dnes turecký ministr obchodu Bülent Tüfenkci poté, co ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan učinili v úterý na své schůzce v Petrohradě velký krok k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes prohlásil, že Turecko a Rusko spolupracují na ukončení konfliktu v Sýrii.

Diplomatická krize mezi Moskvou a Ankarou trvala od loňského listopadu, kdy turecký stíhač sestřelil u turecko-syrských hranic ruský bombardér. Šéf turecké diplomacie Çavuşoglu řekl, že do Ruska dnes odjíždí jednat o syrské krizi delegace představitelů tureckého ministerstva zahraničí, armády a rozvědky.

Çavuşoglu se v rozhovoru s tureckou agenturou Anadolu vrátil i k úternímu jednání Erdogana s Putinem. Putin podle něj Erdoganovi slíbil, že zruší embargo na turecké výrobky, a pokud to bude nutné, budou podepsány dodatečné dohody zajišťující pokračování práce na podmořském plynovodu Turkish Stream do Turecka.

Ruský plynárenský koncern Gazprom začal na projektu plynovodu TurkStream pracovat koncem roku 2014. Plynovod má vést do Turecka a odtud dále do Evropy.

Tiskové agentury v úterý citovaly Putinovo prohlášení, že Rusko bude protiturecké sankce rušit „krok za krokem“. Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev řekl, že potravinové embargo může být zcela zrušeno do konce letošního roku, oznámily v úterý tiskové agentury.

Newsletter