ČBA: Je třeba uvažovat o riziku vzniku mzdově inflační spirály

V domácí ekonomice se abnormální situace na trhu práce stále vyostřuje. Přetlak může vést ke zvyšování automatizace výroby s následným dopadem na trh práce a rizikem zvyšování nezaměstnanosti. Toto riziko ale hrozí spíše v delším horizontu. „Musíme uvažovat o riziku vzniku mzdově inflační spirály, které je podpořeno delším obdobím růstu mezd převyšujícím růst produktivity práce“, hodnotí situaci hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Otázkou je, zda zpřísňování měnové politiky bude dostatečně účinné a jaké by byly dopady rychlejšího růstu sazeb na hospodářský růst. Časování a intenzita vzestupu sazeb je proto významnou nejistotou roku 2018.

Výhled vnějšího prostředí vypadá optimisticky, nicméně dlouhé období růstu americké ekonomiky, společně se signály nasycování západoevropského trhu s automobily může přinést oslabení poptávky po českém vývozu, pravděpodobně ale až za horizontem této prognózy. Trvalou nejistotou pro malou otevřenou ekonomiku je cena ropy, nicméně slabší dolar by patrně vykompenzoval i vzestup její ceny k hodnotám kolem 60 USD za barel.

O prognóze ČBA
Tato prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků 9 členských bank ČBA: Helena Horská a František Táborský (Raiffeisenbank), Petr Dufek (ČSOB), Petr Gapko (MONETA Money Bank), Pavel Sobíšek a Patrik Rožumberský (UniCredit Bank), Michal Skořepa (Česká spořitelna), Petr Sklenář (J&T Banka), Jan Vejmělek a Viktor Zeisel (Komerční banka), Jakub Seidler (ING Bank), Jaromír Šindel (Citibank). Za ČBA se na tvorbě prognózy podílí Eva Zamrazilová.
O České bankovní asociaci
Česká bankovní asociace vznikla v roce 1992 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 37 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a EMMI.

Newsletter