ČBA: Počet plateb kartou loni stoupl o 18 %, objem rostl o 7 %

Češi používají pro platby u obchodníků stále více platební karty. Loni vzrost počet takových plateb oproti předchozímu roku 2015 o 18 proecnt. Vzrostl i jejich finanční objem, a to o sedm procent. Celkový počet plateb kartou u obchodníků tak dosáhl téměř 684 mil. a klienti touto cestou utratili celkem 477 miliard Kč. Růst se týkal všech typů platebních karet, tedy jak těch tradičních, dnes bychom řekli kontaktních, tak i bezkontaktních platebních karet. Oznámila to dnes Česká bankovní asociace.

Průměrná částka realizovaná platební kartou byla v roce 2016 těsně pod 700 Kč (konkrétně 698,70 Kč), což je ve srovnání s rokem předchozím pokles o 10 %. Je to jen potvrzením toho, že stále častěji platíme kartami i drobné částky, které pak samozřejmě uvedený průměr postupně snižují.

Vzrostl i počet on-line plateb, tj. transakcí, které byly realizovány za použití karty v různých on-line aplikacích přes internetové brány. Právě rozvoj on-line plateb se do budoucna jeví jako atraktivní způsob úhrady zboží či služeb. V roce 2016 činily on-line platby už 6 % všech transakcí kartou a dosáhly 9 % jejich korunového objemu. Růst přitom vykazují již od počátku sledování tohoto ukazatele, tedy od roku 2013.

Přes různé on-line aplikace jsme na českých i zahraničních webech provedli pomocí karet téměř 40 milionů plateb o objemu přes 42 miliard Kč. V porovnání s údaji před třemi lety, tedy s rokem 2013, to znamená nárůst o 78 %, resp. o 76 %.

Newsletter