Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

CBRE: Poptávka po komerčních nemovitostech v Evropě klesla

Investice do nákupů komerčních nemovitostí v Evropě v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 16 procent na 50,7 miliardy eur (1,4 bilionu Kč). Uvedla to dnes realitní společnost CB Richard Ellis (CBRE). V České republice se investice podle údajů CBRE propadly o 53 procent na 427 milionů eur (11,5 miliardy Kč), napsala agentura APA.

Celoevropský objem investic nicméně v prvním čtvrtletí zůstal nad desetiletým průměrem, který činí 43 miliard eur. Výrazný pokles zaznamenaly investice do maloobchodních prostor, které se propadly o třetinu na 11,2 miliardy eur.

Jedničkou v celkovém objemu investic byla s velkým náskokem Británie, a to navzdory poklesu o 26 procent na 19,3 miliardy eur. K oslabení realitního trhu v Británii podle agentury APA přispěla nejistota ohledně výsledku červnového referenda o setrvání země v Evropské unii.

Druhé místo v objemu investic obsadilo Německo se zhruba osmi miliardami eur, za kterým následovala Francie se třemi miliardami eur. Nejvýraznější meziroční nárůst investic zaznamenalo v prvním čtvrtletí Finsko, a to o 214 procent na 1,8 miliardy eur.

Newsletter