Čedok kvůli zdražení hotelů ve Středomoří zvyšuje ceny zájezdů

Hotely v řadě evropských destinací u Středozemního moře začínají kvůli naplněnosti kapacit výrazně zdražovat, cestovní kancelář Čedok tak od 1. května zvýší ceny letních zájezdů v některých termínech v průměru o čtyři procenta. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel společnosti Radek Drechsler. Celý trh se zájezdy v ČR letos kvůli obavám z bezpečnosti a uprchlické krizi podle něj klesne minimálně o deset procent.

Hoteliéři v řadě středomořských destinací podle něj využívají velkého nárůstu poptávky ze západní Evropy a zvyšují ceny. „My jsme nuceni si u dokupovaných kapacit připlatit. Od 1. května budeme zdražovat některé produkty ve vybraných termínech, nezbývá nám nic jiného,“ uvedl Drechsler. Zdražení letních zájezdů podle něj není plošné a týká se zemí, kde je poptávka nejvyšší jako je Bulharsko, Španělsko a některé řecké ostrovy.

Hotely v nejoblíbenějších turistických destinacích například v Bulharsku nebo na řeckém Korfu již hlásí 80ti procentní vyprodanost. „Situace v některých destinacích už je kritická. Obzvlášť Španělsko, Kanárské ostrovy, ty úplně praskají ve švech,“ řekl šéf Čedoku. Největší nárůst poptávky registruje Čedok u Bulharska, a to v řádu desítek procent.

Současná politická a bezpečnostní situace podle něj nejvíce ovlivňuje prodeje zájezdů do Turecka, které meziročně klesly o 70 procent. Země tak bude letos dominovat nabídce last minute zájezdů, předpokládá se pokles cen až o 30 procent. „Díky tomu, že ruské CK vyklidily v Turecku pozice, budou k dispozici zájezdy i do luxusních pětihvězdičkových hotelů, které vloni exkluzivně pracovaly jen s ruskou klientelou. A budou samozřejmě za velmi dobré peníze,“ uvedl Drechsler.

Čedok očekává za loňský rok další ztrátu a pokles tržeb. Důvodem horšího hospodaření byla jednak investice do nového rezervačního systému a ztráta ze zajištění ceny paliva v řádu desítek milionů korun. Rovněž také horší vývoj loňské letní sezóny, kterou ovlivnila především uprchlická a ekonomická krize v Řecku. Letos by již hospodaření cestovní kanceláře mělo skončit v zisku. „Tato sezóna se pro nás zatím vyvíjí výrazně lépe než loňská a já věřím, že bude pro nás úspěšná,“ řekl ředitel Čedoku.

Newsletter