Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Celkový export z ČR byl loni 3,5 bilionu Kč. Kdo byl Exportérem roku?

V Praze v Kaiserštejnském paláci byl vyhlášen 23. ročník tradiční soutěže EXPORTÉR ROKU. Které společnosti patřily v loňském roce mezi tahouny českého exportu a českého hospodářství? Která firma vyvezla své produkty do největšího počtu zahraničních destinací? Akce spolupořádaná Hospodářskou komorou ČR, Středním podnikatelským stavem a Asociací pro podporu podnikání v ČR už zná své vítěze.

Celkový export z České republiky v roce 2016 činil úctyhodných 3,495 bilionu korun. Oproti předešlému roku export mírně narostl, nicméně růst nebyl nikterak závratný. Tuzemští vývozce těžili ze stabilní měnové politiky ČNB, která fixovala kurz české koruny na úrovni 27 Kč za jedno euro. Příští ročník bude zajímavé sledovat, které sektory, respektive které společnosti se nejlépe vypořádají s dopady ukončení měnových intervencí.

Vítězem a Exportérem roku 2017 se stala ŠKODA AUTO s objemem exportu za rok 2016 ve výši 310,3 mld. Kč. Pro zajímavost, to je téměř 9 % celkových exportů z České republiky. Druhou příčku obsadila společnost FOXCONN CZ a třetí skončil AGROFERT.

„ŠKODA AUTO je důležitým pilířem exportně orientované české ekonomiky a naše pravidelné úspěchy v soutěži ‚Exportér roku’ to dokládají.“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO zodpovědný za řízení lidských zdrojů. „Součástí naší Strategie 2025 je kromě elektromobility a digitalizace také další posilování naší přítomnosti na světových trzích. Důležitým prvkem této strategie je i plánovaná výroba elektrických komponentů a elektromobilů, které se také stanou významným exportním artiklem naší země.

Úspěšným exportérem může být jen silná firma. Pro zajištění budoucnosti České republiky jako země automobilového průmyslu, která vyváží své výrobky do celého světa je však důležitá i role státu. Jeho klíčovou úlohou je především rozvoj dopravní infrastruktury s ohledem na nové trendy v automobilovém průmyslu, zejména elektromobilitu. Mezi významné aktivity státu patří také ekonomická diplomacie a udržování zdravého investičního prostředí, které spočívá hlavně ve stabilním, transparentním a předvídatelném daňovém a regulatorním rámci. Důležitá je i systémová podpora technického vzdělávání, duálního vzdělávání a spolupráce škol s firmami,“ dodává Bohdan Wojnar.

Zajímavou kategorií je meziroční nárůst exportu. Tuto kategorii vyhrála ŠKODA JS před Aircraft Industries a společností BUZULUK, Společnosti ŠKODA JS navýšila vývoz o 1,261 mld. Kč (93,71 %).

Cenu pro exportéra, který vyvezl v roce 2016 své výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala společnost CommScope Czech Republic, která exportovala na 131 zahraničních trhů.

Samostatnou kategorii středních exportérů do 500 mil. Kč exportů vyhrála společnost ABO valve, která zároveň obdržela i cenu ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí v kategorii s objemem exportu 50 – 500 mil. Kč.

Cenu ČSOB za rozvoj nových exportních příležitostí v kategorii nad 500 mil. Kč exportu za rok získala společnost Gumotex.

Jan Nývlt, ředitel Exportního a strukturovaného financování obchodu ČSOB, k tomu říká: „Jsem rád, že v obou kategoriích uspěli naši dlouhodobí klienti, kteří své výrobky úspěšně vyvážejí nejen do EU, ale prakticky po celém světě. Zajímavou destinací, která se u většiny oceněných klientů letos nově objevuje, je Nový Zéland.“

Cenu ČEB a EGAP za Nejlepší exportní transakci podpořenou státem získaly společnosti (bez pořadí) Enetex Technology, Simplex CZ a GE Aviation. Nejlepší exportéři dle hodnocení Bisnode byly ŠKODA JS, BUZULUK a 2N TELEKOMUNIKACE.

Newsletter