Celosvětový objem digitálních plateb i nadále roste

Celosvětový objem digitálních plateb poroste podle odhadů v průměru o 10,9 procenta až do roku 2020 a dosáhne téměř 726 miliard transakcí, vyplývá to z výroční zprávy World Payments Report 2017 (WPR 2017), kterou vydaly společnosti Capgemini a BNP Paribas. WPR 2017 odhaduje, že objemy plateb rozvíjejících se ekonomik porostou o 19,6 procenta, což bude trojnásobek růstu u vyspělých ekonomik. V rozvíjející se Asii, kde jsou lídry Čína a Indie, by měl podle odhadů růst objem plateb o 30,9 procenta.

Celosvětový objem bezhotovostních transakcí vzrostl meziročně v roce 2015 o 11,2 procenta a dosáhl 433,1 miliardy transakcí, což je nejvyšší nárůst za posledních deset let. Rozvíjející se trhy byly hlavním tahounem růstu s nárůstem o 21,6 procent. Navzdory nárůstu digitálních plateb převládá i nadále hotovost, zejména u transakcí s nízkou hodnotou.

WPR 2017 zdůrazňuje vznik nového platebního ekosystému, který je důsledkem řady faktorů. Změny přináší dynamické regulační prostředí, včetně požadavků na dodržování předpisů PSD2, FinTech společnosti, vzestup technologií umožňujících platby a nová očekávání organizací i zákazníků u služeb s přidanou hodnotou.

Newsletter