Cena nabízených ojetin v říjnu stoupla o desetinu na 206.376 Kč

Průměrná cena ojetých aut nabízených na českém trhu se v říjnu proti předchozímu měsíci zvýšila o desetinu na 206.376 korun. V nabídce se objevilo více mladších ojetin s nižším počtem najetých kilometrů. Vyplývá to z analýzy trhu skupiny AAA Auto.

Nabídka se v říjnu rozrostla o 8000 vozů na 86.168 aut. V průměru se stáří nabízených aut snížilo o 2,5 měsíce na 9,2 roku a udávaný počet ujetých kilometrů klesl o 2611 na 154.368 km.

Nejvíce ojetin tradičně nabízí prodejci v Praze. V říjnu jich bylo přes 26.000, nejméně v Karlovarském kraji, kde bylo k mání jen 1886 vozů.

První dvě příčky opět obsadila Škoda Octavia a Škoda Fabia, v závěsu za nimi jsou VW Passat, VW Golf a Ford Focus. Šesté místo si udržela Škoda Superb, na sedmé příčce se pak umístil Ford Mondeo. Stejně jako několik měsíců předtím, i v říjnu desítku uzavírají BMW 3, Renault Megane a Opel Astra.

„S nástupem podzimu se trh s ojetinami totiž opět postupně rozšiřuje, nabídka je nyní velmi rozmanitá a dají se sehnat opravdu báječné vozy. Nesmíme však opomenout, že jsme s nárůstem počtu aut zaznamenali také poměrně vysoký nárůst průměrné ceny. To je způsobeno především tím, že se do nabídky dostaly méně ojeté automobily v lepším technickém stavu, čemuž odpovídá jejich nižší stáří a nižší počet najetých kilometrů,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Statistika zahrnuje celkový počet ojetin nabízených na trhu jak autobazary, tak živnostníky z oboru prodeje ojetin, ale také firmami a soukromými osobami bez návaznosti na obchod s ojetými automobily. Podle Topolové tedy nejde jen o sektor obchodníků s ojetinami, kterým tradičně patří zhruba necelá polovina trhu.

Newsletter