Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Cenové rozdíly u nových bytů jsou v Praze nejvyšší v regionu

Nové byty v centru Prahy jsou více než třikrát dražší než v městské části Praha 9, která je nejlevnější. Rozdíl je v porovnání s velkými městy v regionu nejvyšší. Druhý nejvyšší rozdíl je v Budapešti, nejnižší z osmi sledovaných měst je v Mnichově. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy KPMG ČR a developerské společnosti Central Group, kterou má ČTK k dispozici.

Proti průměrné cenové úrovni v Praze jsou nové byty v centru Prahy dražší až o 140 procent. Nejdražší byty jsou v Praze 1 a Praze 2, kde se průměrná cena pohybuje kolem 140.000 korun za metr čtvereční. Při průměrné velikosti bytu v centru 90 metrů čtverečních cena přesahuje 12,5 milionu korun. „Důvodem vysokých cen bydlení v centru Prahy je zcela mizivá nabídka nových bytů, která sestává v podstatě jen z ojedinělých rekonstrukcí a nástaveb současných bytových domů a výjimečně i menších developerských projektů,“ uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský.

Za centrem následují Praha 8, kde jsou nové byty proti průměru dražší téměř o třetinu, a Praha 6, která je nad průměrem zhruba o pětinu. Na opačném konci žebříčku je Praha 9, kde je nabídka nových bytů relativně vysoká. Cenová hladina tam nedosahuje 80 procent pražského průměru.

„Praha zatím nefunguje jako jeden celek s jasnou vizí rozvoje. Stěhování lidí na okraj Prahy a do středních Čech bude dále přetěžovat stávající nedostatečnou infrastrukturu. Pokud jde o centrum Prahy, je otázkou, jak dlouho dokáže žít z podstaty. Zatímco historických staveb nabízí Praha nadmíru, moderní architektura v ní chybí,“ uvedl partner KPMG Pavel Kliment.

Cenové rozdíly nových bytů mezi nejdražší a nejlevnější částí

Město Rozdíl (v procentech)
Praha 209
Budapešť 188
Berlín 114
Vídeň 109
Kolín nad Rýnem 81
Hamburk 71
Bratislava 57
Mnichov 44

Zdroj: KPMG a Central Group

Newsletter