Centrální banky G7 zajišťují po brexitu likviditu pro trhy

Centrální banky skupiny největších světových ekonomik G7 zajišťují po britském rozhodnutí odejít z Evropské unie dostatečné množství peněz ke správnému fungování finančních trhů. Uvedl to dnes britský ministr financí George Osborne. Nejvyšší finanční činitelé G7 v dnešním krátkém sdělení řekli, že pozorně monitorují situaci na trzích, a slíbili, že o ní budou vzájemně konzultovat a spolupracovat na případných opatřeních.

„Centrální banky G7 podnikly kroky k zajištění přiměřené finanční likvidity a k podpoře finančních trhů,“ uvedl Osborne na twitteru. Dodal že o tržních dopadech „brexitu“ diskutuje se svými kolegy z G7.

Ministři financí G7 uvedli, že monitorují vývoj na trzích a uvědomují si, že příliš prudké kolísání směnných kurzů může poškodit hospodářskou a finanční stabilitu. Potvrdili také, že britská ekonomika a britský finanční sektor jsou vůči otřesům na trzích dostatečné odolné, a vyjádřili přesvědčení, že britská vládní místa budou schopna vyrovnat se s dopady čtvrtečního referenda.

Britská centrální banka už ráno uvedla, že učiní veškeré nezbytné kroky, aby po referendu zajistila měnovou a finanční stabilitu. Také Evropská centrální banka (ECB) řeklsa kže je v případě nutnosti připravena poskytnout dodatečné finanční prostředky v eurech i jiných měnách.

Newsletter