Centrum Paraple pomáhá už 25 let. Oslavy zahájilo s podporovateli

Centrum Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy s návratem do běžného života, slaví letos 25 let od svého založení. Za dobu své činnosti už Paraple pomohlo formou sociálně rehabilitačních pobytů více než 1300 lidem na vozíku a dalším tisícům lidí poskytlo poradenské služby ambulantně. 25. výročí svého vzniku si v průběhu roku připomene řadou akcí a setkání, první z nich se v prostorách Centra konalo včera.

Centrum Paraple založili Český svaz paraplegiků a Zdeněk Svěrák. V říjnu 1994 zahájilo svou činnost v budově bývalých jeslí v pražských Malešicích. Budova byla postupně upravována a přistavována pro potřeby Centra a jeho klientů. Dnes Centrum poskytuje ve svém bezbariérovém areálu každodenní pobytové služby více než 30 vozíčkářům, dalším nabízí odborné poradenství.

„Všechno, co Centrum Paraple dělá, by nebylo možné bez podpory veřejnosti i firem, velmi si toho vážíme. Velkou oporou jsou nám partneři, kteří naši práci podporují dlouhodobě. Jsme rádi, že přijali naše pozvání a mohli jsme jim Centrum Paraple ukázat zblízka a seznámit je s naší historií i současností“, říká ředitel Centra Paraple David Lukeš.

Odpoledního setkání v Centru Paraple 14. března se zúčastnili zástupci společnosti Pilsner Urquell a účastníci dražby designových pivních lahví, která loni vynesla rekordních 2,8 milionu korun, dále zástupci Galerie KODL, výtvarníci a účastníci aukce výtvarného umění, kterou pro Paraple Galerie KODL pravidelně pořádá. Akce se zúčastnili i reprezentanti společnosti ŠKODA Auto, která se letos znovu stala jedním z hlavních partnerů Centra. ŠKODA Auto Parapleti zapůjčila pro jeho potřeby tři vozy, klienti Centra mohou využívat speciální program ŠKODA Handy.

„Letos jsem s Centrem Paraple už 25 let. A také s přáteli a lidmi, kteří podporují naši činnost. Je mi v tom společenství dobře. Hledáme cesty, jak zajistit změny k lepšímu, a dost jsme toho za čtvrtstoletí už dokázali. Když se ohlédnu, vidím, že to stálo zato, a že budeme pokračovat,“ říká zakladatel Centra Zdeněk Svěrák. 

Paraple pomáhá lidem s poškozením míchy zvládnout těžké období po ochrnutí, najít znovu odvahu k dalšímu životu a radost z něj. Základní poskytovanou službou je sociální rehabilitace – klienti se s odborníky Centra v průběhu třítýdenního pobytu připravují na vše, co život s míšním poškozením přináší, ať už se jedná o prevenci zdravotních komplikací, zajištění osobní asistence, péči o tělo, soběstačnost, výběr a nastavení kompenzačních pomůcek, konzultují možnosti zaměstnání, vzdělávání či trávení volného času. Na pobytech lidé oceňují odbornost pracovníků, komplexní přístup, přívětivou atmosféru a možnost vracet se do Paraplete a hledat pomoc při řešení různých životních situací.

Centrum pořádá také speciální tematické pobyty zaměřené na různé pohybové aktivity, jako je lyžování, cyklistika nebo potápění. Poskytuje i speciální poradenství pro rodiče s poškozením míchy a další doplňkové služby.

Pětadvacáté výročí svého založení si bude Paraple připomínat po celý rok v rámci pravidelných akcí, jako je Den otevřených dveří, dobročinné aukce pivních lahví a výtvarných děl pro Paraple, Běh s Parapletem a další. Paraple také připravuje vydání speciální publikace ke čtvrtstoletí své činnosti a výstavu fotografií Paraple 25 v Czech Photo Centre. Oslavy zakončí začátkem prosince slavnostní galavečer Paraple 25 ve Foru Karlín.

Newsletter