Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Ceny elektřiny a plynu pro slovenské domácnosti klesnou

Elektrická energie a zemní plyn pro domácnosti na Slovensku příští rok zlevní, ceny dodávek tepla a pitné vody se nezmění. Oznámil to dnes slovenský energetický regulační úřad ÚRSO, podle kterého by domácnosti na účtech za energie měly ušetřit až několik desítek eur ročně.

Maximální regulovaná cena za elektřinu domácnostem na Slovensku klesne od ledna o 1,02 procenta. „Pokles není výsledkem konkurence na trhu, ačkoliv počet alternativních dodavatelů je dostatečný. Pokles cen je výsledkem postupu úřadu, protože regulované subjekty nenabídly odběratelům nižší ceny, ačkoliv ceny na trhu klesají,“ řekl novinářům šéf Úřadu pro regulaci síťových odvětví Jozef Holjenčík. Rodiny, které mají nízkou spotřebu elektřiny, ušetří asi tři eura (81 korun) ročně, domácnosti s elektrickým topením v průměru 50 eur.

Zemní plyn, jehož největším dodavatelem na Slovensku jsou státní plynárny SPP, od ledna zlevní v průměru o 3,6 procenta. Domácnosti, které plyn používají na vaření, ohřev vody a topení, podle ÚRSO z důvodu nižších cen zaplatí v příštím roce za plyn o 40 eur méně než letos.

Newsletter