Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku stouply o 11 %

Zatímco minulý rok ceny diamantů klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou. Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 procenta. Čísla zveřejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

Diamanty jsou u investorů oblíbené kvůli dlouhodobě rostoucím cenám a výrazně nižší rozkolísanosti ceny. „Diamanty nejsou ovlivňovány propady cen akcií, ropy, nemovitostí a ostatních komodit. Dobře to ukázala poslední ekonomická krize, na jejímž konci hodnota diamantů nevídaně rostla. Cena kvalitních větších diamantů jen v rozmezí let 2010 a 2015 vzrostla o 54,5 procenta,“ uvedl klenotník a majitel ALO Diamonds Alojz Ryšavý.

Analytici míní, že růst cen diamantů bude pokračovat i v budoucnu. Hlavními důvody má být snižující se objem vytěžených kamenů, stárnoucí současné doly se stále nižší výtěžností, nedostatek nových nalezišť a rostoucí celosvětová poptávka.

Zatímco vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun). Podle studie poradenské společnosti Frost & Sullivan 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030, což by bez nově objevených významných nalezišť mohlo způsobit snížení dodávek nezpracovaných diamantů o více jak 50 procent.

Frost & Sullivan uvedla, že těžařské společnosti od roku 2007 snížily rozpočty na hledání vhodných lokalit pro nové doly zhruba na polovinu. I tento fakt se podílí na skutečnosti, že za posledních dvacet let nebyla objevena žádná nová naleziště. Pokud se současný vývoj výrazně nezmění, v roce 2050 by podle studie mohlo na světových trzích chybět kolem 278 milionů karátů.

Radim Dohnal z portálu Capitalinked by ovšem začátečníkům investici do diamantů nedoporučil. Tomu, kdo už má zkušenosti s investováním obecně a zvažuje portfolio doplnit o diamanty, by poradil nastudovat literaturu, diskusní fóra, pobavit se s jinými investory. „Přejít na neregulovaný trh diamantů je jako vyrazit autem z dálnice na polní cestu. Stejnou rychlostí a stejným autem,“ poznamenal.

Diamant jako kámen má podle něj výhodu ve fyzické přenositelnosti, určité tradice, akceptování většinou kultur na světě a vysokém poměru ceny a hmotnosti. Nicméně nadále platí, že cena diamantů je na současné úrovni určena poptávkou konzumenty vyšší společenské vrstvy za současné omezované nabídky. Platí také, že diamanty patří mezi alternativní investice, ovšem ty, co nenesou stálý výnos, dodal.

Světový šperkařský průmysl řeší otázku, zda přijmou zákazníci syntetické diamanty ve špercích. Zatím se zdá, že zájem o šperky se syntetickými diamanty je minimální a že většina klenotníků nepomýšlí o jejich zařazení do sortimentu. „Většina našich zákazníků kupuje diamantový šperk jako investici. Zatímco hodnota šperku s kvalitním přírodním diamantem bude dlouhodobě růst, šperk s uměle vyrobeným diamantem bude hodnotu stále ztrácet. Čím více výrobců bude vyrábět stále větší množství syntetických diamantů, tím bude jejich cena pochopitelně klesat,“ míní Ryšavý.

Newsletter