Ceny olivového oleje v Evropě po špatné sklizni vyšší o pětinu

Špatné počasí a infekce se podepsaly na evropské sklizni oliv. Ceny olivového oleje se kvůli tomu zvýšily o pětinu, napsal dnes na webu ekonomický list Financial Times.

Podle analytické společnosti IRI stouply v prvních 11 měsících loňského maloobchodní ceny olivového oleje po celé Evropě o 19,8 procenta. Za celý loňský rok zákazníci za olivový olej vydali navíc 231 milionů eur.

Největšími světovými producenty olivového oleje jsou tradičně Španělsko a Itálie, úroda tam ale byla slabá. V jižní Itálii se navíc pěstitelé potýkali s bakteriologickou infekcí, která zasáhla nejméně jeden milion olivovníků.

„Loňská sklizeň v Itálii byla nejnižší za 25 let. Byla to katastrofa,“ řekl podle listu FT analytik banky Rabobank Vito Martielli.

Podle organizace International Olive Council (IOC) se globální produkce olivového oleje v pěstitelském roce 2014/2015 snížila o 26 procent. Předcházel tomu téměř poloviční propad produkce v Itálii a ve Španělsku.

Vyšší ceny olivového oleje podle analytičky Anne Lefrancové z IRI nyní pociťují zákazníci. Přibližování olivového oleje ke kategorii prémiového zboží podle ní povede k tomu, že zákazníci v řadě zemí raději zvolí jiný produkt.

Se špatnou sklizní v Evropě ovšem kontrastuje vývoj v Tunisku. Tato severoafrická země podle údajů IOC v pěstitelském roce 2014/2015 prodala do zahraničí více než pětinásobné množství oleje než v předešlém roce, konkrétně 303.000 tun. Produkce tam prudce stoupla na 340.000 tun oproti 70.000 tunám v předešlém období.

Tunisko se tak stalo největším vývozcem olivového oleje na světě a druhým největším producentem po Španělsku.

Experti ale předpokládají, že otřesy na trhu s olivovým olejem se v tomto roce zmírni. Pěstitelské podmínky v Itálii a ve Španělsku se podle Martielliho zlepšily. Sklizeň v Tunisku by naopak kvůli sporadickým srážkám podle odhadů měla prudce klesnout. Nahrává tomu i skutečnost, že olivovníky nemohou mít dobrou úrodu dva roky za sebou. Organizace IOC předpokládá, že tuniský vývoz i produkce se sníží na méně než polovinu.

Newsletter