Pozitivní nálada trhů pomáhá procyklickým měnám. Dolar globálně slábne. Euro vůči dolaru sílí směrem k 1,1900 EURUSD. Koruna sílí nejvíce v regionu, a to k 26,25 za euro.

Ceny počítačů letos v Evropě vzrostou až o desetinu

Výrobci počítačů letos zvýší ceny v Evropě a Japonsku až o deset procent. Budou tak vyrovnávat dopad znehodnocení většiny měn. Uvedla to dnes analytická firma Gartner.     

„V současné době pozorujeme, jak se prudké zhodnocování dolaru vůči ostatním měnám promítá to výsledků a výnosů řady společností. Dodavatelé PC na Japonském a Evropském trhu, kde lokální měny oslabily od počátku roku 2015 až o 20 procent, nebudou mít jinou možnost, než zvednout ceny, aby zůstali ziskoví,“ uvedl vedoucí výzkumu Gartneru Ranjit Atwal.     

Podle odhadů Gartneru výdaje na zařízení v západní Evropě vyjádřené v dolarech letos vzrostou na 116 miliard. Toto zvýšení již reflektuje očekávaný růst cen v lokálních měnách.     

„Výrobci zařízení částečně dopad klesajících dolarových výnosů vykompenzují jednociferným procentuálním poklesem cen komponent v průběhu roku 2015. Zároveň budou nabízet PC s menším počtem funkcí, aby udrželi ceny co nejníže,“ dodal Atwal. Na vyspělých trzích se prodeje PC odvíjejí do značné míry od cen a Gartner proto očekává, že 30 procent zákazníků bude i v roce 2016 volit levnější modely.     

Firemní zákazníci dají letos přednost jiným IT investicím, například do softwaru a služeb. Velké organizace se budou snažit prodloužit životnost PC o šest měsíců, spíše než aby volily levnější modely, nebo snižovaly své požadavky na funkčnost. Navíc zmizí nákupy optických mechanik a dalších doplňků, odhaduje Gartner. 

Newsletter